Щодо прибирання, збору та вивезення твердих побутових відходів в м. Монастириська
Міське сміттєзвалище твердих побутових відходів (далі – ТПВ) площею 4,0 га знаходиться в північно-західній частині м. Монастириська на Галицькому напрямку. Віддаленість від міста становить більше 1,0 км. Сміттєзвалище паспортизовано 11.05.2012 (реєстраційний № 11-1). Рік початку експлуатації - 1969. Розрахунковий термін експлуатації – 65 років.
За місяць КП «Монастириський комунсервіс» вивозить на територію сміттєзвалища в середньому 540 м.куб. ТПВ. Процент завантаження території становить 65%. На підгортання території задіяні екскаватор, бульдозер. З 2015 року сміттєзвалище обслуговує постійний працівник.
У 2015- 2016 роках на сміттєзвалищі проведено благоустрій:
- змінено в’їзд на сміттєзвалище та облаштовано каменем під’їзні та технологічні дороги;
- підгортання та трамбування ТПВ;
- нарізання брустверу, засадження його деревами (верба, береза тощо);
- прибирання прилеглих придорожніх смуг.
У збиранні та вивезенні сміття задіяно 4 працівники та 4 одиниці техніки КП «Монастириський комунсервіс».
На сьогоднішній день у місті працює 3 двірники КП «Монастириський комунсервіс». Для порівняння – у 1996 році місто обслуговувало 12 двірників.
З метою впровадження роздільного збору ТПВ в м. Монастириська рішенням виконкому міської ради від 10.06.2016 затверджено відповідну програму. Ідея полягає в запуску пілотного проекту з удосконалення системи збору твердих побутових відходів безпосередньо з джерел їх виникнення прогресивним методом за допомогою впровадження практик роздільного збору для покращення екологічного стану міста в пунктах найбільшого прийому твердих побутових відходів.
Завданнями проекту є:
- проведення дослідження стану системи збирання сміття та розробка комплексної системи сортування сміття на території міста;
- проведення навчання та пропаганди серед населення, у шкільних закладах та установах ідеї роздільного сортування сміття;
- створення передумов для реалізації системи сортування сміття у м. Монастириська.
Аналізуючи досвід реалізації подібних інноваційних проектів щодо сортування сміття та специфіку роботи з населенням, на реалізацію проекту потрібно не менше ніж 5 років. Враховуючи те, що найбільшу питому вагу із загальної маси ТПВ 30-50 % становлять відходи з пластику (пляшки, поліетиленові пакети, різна упаковка тощо) вирішено першочергово роздільно сортувати саме їх.
Сортування та переробка відходів мають багато переваг:
- менший обсяг відходів потрапляє на захоронення;
- матеріали використовуються повторно;
- сортування побутових відходів відповідає світовим підходам у поводженні зі сміттям, а саме, сприяє запобіганню їхнього надмірного утворення, повторному використанню вторинної сировини, утилізації та безпечному розміщенню;
- заощаджуються ресурси міста;
- поліпшується стан довкілля та знижуються ризики для здоров'я жителів міста.
Основною ідеєю проекту є активізація громадськості, органів місцевого самоврядування та депутатського корпусу щодо докорінної зміни ставлення громадян до впровадження нової системи збору твердих побутових відходів шляхом роздільного збору та формування екологічної свідомості серед учнівської та студентської молоді.